Rozebíratelné spojení

Kdo by neznal šroubek a matici, kteří spolu tvoří nerozlučitelnou dvojici. Každé rozebíratelné spojení je tvořeno dvěma závity, vnějším na šroubu a vnitřním na matici. Závitů rozlišujeme mnoho druhů, ale tím nejznámějším je závit metrický, který bude mít běžný šroubek, který najdete u vás doma.

Závit je jedním ze základních prvků, který se ve strojírenství využívá. Slouží nejen k sešroubování šroubu a matice, ale často i k sešroubování trubek, speciálním příkladem jsou pohybové šrouby, které zajišťují lineární vedení. Závit má i každá žárovka.

šroub

Vyrobit závit znamená vyřezat do materiálu šroubovici o rozměrech daných normou, protože jinak by do sebe závit na šroubu a závit v matici neseděly a šroub s maticí by nešly sešroubovat. Metrický závit, palcový, trubkový, lichoběžníkový, každý závit má svůj způsob užití, žádný není zbytečný.

Vyrobit závit na šroubu můžeme tvářením, což je v podstatě vytlačení závitu do dříku šroubu, nebo velké závity můžeme vysoustružit.

Na výrobu vnitřního závitu potřebujeme závitníky. Zde můžeme doporučit Narex závitníky, které jsou kvalitní a můžete s nimi vyřezat mnoho závitů. Závitníky jsou vždy v sadě, protože proces vyřezání závitů neprobíhá na jedno řezání, ale většinou na třikrát a chce to šikovného dělníka, který může vyřezat závit ručně anebo dobře seřízený stroj, který umí také závit vyřezat.

šrouby

Když se kouknete kolem sebe, jistě najdete něco, co je sešroubované. Nábytek, ale i počítač, na kterém čtete tento článek, vše je sešroubované. Vše, co potřebujete vy, nebo někdo rozebrat bude mít závity. A abyste to rozebrali, potřebujete sadu šroubováků. Vynález závitu byl jedním z velkých vynálezů lidstva, i když ho dnes považujeme za samozřejmost. Kdybychom neznali závit, museli bychom mít všechny ocelové konstrukce a výrobky spojené pevně k sobě, tzn. vše by bylo posvařované k sobě.

You may also like...