Mají jednoúčelové stroje budoucnost?

Když se díváme na nějaký přístroj, zajímá nás, k jakému účelu slouží. Avšak zatímco dříve měl každý vynález v podstatě jen jeden způsob použití, dnešní trend jde opačným směrem. Vidíme stále více multifunkčních strojů, a zdá se, že čím více funkcí má, tím lépe. Ukázat si to můžeme na mobilním telefonu. Zatímco ty první nám umožnily skutečně jen volat, brzy se přidalo i psaní SMS. V rychlém sledu následovaly užitečné věci jako hodiny, kalkulačka, budík a mnohé další. Dnes toho chytrý mobilní telefon dokáže tolik, že jeho možností není nikdo z nás plně schopen využít.

mobily dříve sloužily pouze k volání

Znamená to tedy, že jsou jednoúčelové stroje https://www.imtts.cz/produkty/prumyslova-automatizace/ odsouzeny k zániku? Mohlo by se to tak jevit. Koneckonců, je mnohem výhodnější mít jeden přístroj na více věcí. Šetří nám to nejen prostor, ale také peníze, neboť stačí koupit jen jeden stroj, který toho zastane více.

To je také ten hlavní důvod, proč tento trend neustále pokračuje. Podporují ho i sami výrobci, a to rozhodně ne proto, že by chtěli svým zákazníkům ulehčit. Jejich cílem je toho co nejvíc prodat. To se sice může vylučovat s představou multifunkčního nástroje, avšak při podrobném pohledu zjistíme, že tomu tak není.

i hodinky jsou dnes víceúčelové

Především je zde fakt, že cena je podstatně vyšší než u toho jednoúčelového. Z pohledu zákazníka je to jen pochopitelné, koneckonců za své peníze toho získáme víc. A stále se nám to finančně vyplatí. Ovšem jen do určité míry.

Potíž je v tom, že se na trh uvádí stále nová a nová vylepšení. Vidíme to u již zmíněných mobilů, ale i u aut. To způsobuje, že neustále kupujeme nové modely, neboť mají více funkcí, a jsou tedy lepší. Díky tomu mají výrobci i prodejci podstatně větší zisk – místo aby neustále vyvíjeli a vyráběli úplně nové přístroje, stačí do toho stávajícího přidat nějaké vylepšení.

Je jasné, že se tento trend v dohledné době nezastaví. Je tedy potřeba, abychom se zastavili my a zamysleli se: opravdu využijeme všech možností tohoto nového modelu? Nebo je to pro nás zbytečné?

You may also like...