Jak odpustit nevěru?

Když chcete začít znovu – odpuštění

V návalu emocí se většinou rozhodne jeden nebo druhý vztah ukončit. Ale často se stává, že vidina rozchodu je mnohem horší, než nedávné zklamání. Rozhodnete se tedy pro druhou šanci. Pokuste se druhému odpustit, nepůjde to hned. Připravte se na to, že to bude dlouhá vnitřní cesta. Zároveň to také neznamená, že zapomenete, jak se vás celá záležitost dotkla. Spíš jde o porozumění bolesti a následně její překonání.

Chce to čas

V žádném případě nepopírejte bolest, ale pokuste se pomalu vykročit z kolotoče hanby a žárlivosti. Někdy pomůže dočasné odloučení, aby byl čas zpracovat své zranění. Vše v klidu zvážit a nejednat zlostně a agresivně. 

muž

Tip: v žádném případě ale nepopírejte své city, nesnažte se v touze za záchranu vztahu jít rychle dál

Podívejte se na to jinak

Pociťujete zradu a ta bolí. Pokuste se společně najít pravou lásku bez podmínek. Zamyslete se, jak se oba stavíte k:

  • potřebě být milován
  • majetnickému vztahu k druhému

Nevěra totiž prvotně zraňuje naše ego (narcistní polohu), kdy se cítíme ponížení ve srovnání se sokem nebo sokyní.

pár

Důležitost dialogu

Potřeba dialogu je opravdu nezbytná. Rozhodně nepřecházejte celou záležitost mlčením, to by mohlo vést k falešnému odpuštění. Nekomunikací byste vnitřní mír a smíření s druhým nenalezli. Bolest z nevěry by vás sužovala při sebemenší příležitosti. Dialog berte i jako prevenci pro další krize. Navíc můžete přijít na kloub problému, který nevěra nastolila.

Mluvte bez zlosti a útoků

Snažte se přesně vyjádřit své pocity, ovšem bez urážek a útoků. Druhý vám tak lépe porozumí. Nechte mluvit i partnera/partnerku. Myslete na to, že porozumění neznamená odsouhlasení nevěry. Po probrání celé situace se k tématu nevěry už nevracejte. Zbytečně byste vyvolávali pocity bolesti a viny. 

Odpustit nevěru není snadné, ale jste-li rozhodnuti dát vašemu vztahu druhou šanci, udělejte pro to maximum.

You may also like...