Tipy, jak žít ekologičtěji

Zajímejte se o složení

Vše co použijeme například k úklidu toalety nebo vany se dostává do kanalizace a odtud následně do řek a oceánů. Proto bedlivě čtěte složení kosmetických i úklidových prostředků. Chápeme, že se vám líbí hezká barva a pěnění, ale myslete na přírodu. Silikony, syntetické emulgátory a tenzidy opravdu nemusí být ve vaší koupelně. Koukejte po označení CPK (certifikovaná přírodní kosmetika).

Tip: doma můžete uklidit jen za pomoci jedlé sody, citronové šťávy, soli a octa.

příroda

Omezte plasty

Nemusíte tahat kartony vod ze supermarketu. Věděli jste, že jsou nejčastěji vyhazovaným plastem v České Republice? I když je třídíte, bohužel se nedají zlikvidovat úplně. A teď si k tomu ještě připočtěte kelímky, brčka nebo igelitové tašky. Ale co s tím? Pořiďte si skleněnou lahev na vodu, kterou si můžete opakovaně plnit vodou z vodovodu. To samé s kelímkem na kávu. Do obchodu choďte s vlastní síťovou nebo plátěnou taškou. 

Oblékejte se s rozumem

Ekologický trend velí jasně: upřednostněte kvalitu před kvantitou. Nemusíte mít nacpané skříně oblečením a podporovat tak rychlou, neekologickou výrobu. Slow fashion klade důraz na řemeslnou výrobu, tradici a respekt k ekologii. Podpořte české návrháře a své vyřazené oblečení nevyhazujte (například věnujte na charitu).

oblečení

Jezte lokální potraviny

Co nejvíce jezte lokální potraviny. Uhlíková stopa potravin, které k nám cestují přes půl světa bude obrovská. Pozeptejte se na vesnici, kde máte chalupu na možný odběr domácích vajíček, jablek a brambor. Ochutnejte mléko ze sousední farmy. Nejenže rozdíl poznáte na chuti, ale lokální ovoce a zelenina bude obsahovat také vitamínů a minerálů. 

Co ještě pomůže:

  • vařte si doma na více dní dopředu
  • občas vyměňte auto za kolo
  • šetřete vodou, během čištění zubů vypínejte kohoutky a místo vany se sprchujte
  • kompostujte

Každý malý krok se počítá. Příroda vám za to poděkuje.

You may also like...