Středomořská strava

Mnozí z nás se snaží dodržovat zdravý životní styl. Několikrát do týdne mít pohybovou aktivitu, delší procházku, projížďku na kole nebo hodinku plavání v bazéně. S přibývajícím věkem to nebude tak lehké, protože klouby mohou začít protestovat, ale pohybu bychom se neměli vyhýbat ani potom. Jen je potřeba aktivity přizpůsobit a zvolnit v tempu.

Důležitou pro zdravý zdravotní styl je naše strava. Ne nadarmo se říká, že nejzdravější stravou je ta středomořská. Množství mořských ryb, spousta zeleniny a ovoce a jako třešnička na dortu, extra zdravý olivový olej.

olivy

Olivových olejů je více druhů a k těm nejkvalitnějším pochopitelně patří ten panenský, extra virgin, který je získáván přímo z celých plodů za studena. Je nejkvalitnější a tím pádem i nejdražší, což je ke složitosti a náročnosti výroby pochopitelné. Ale i další druhy olivového oleje jsou pro naši kuchyni výbornými pomocníky.

Středomořská strava je v podstatě způsob diety, která zahrnuje velmi všestranný jídelníček. Skládá se z každodenní konzumace zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, ořechů a oliv a omezené konzumaci masa, uzenin a sladkostí. Ani brambory nejsou typickou součástí přílohy, volí se spíše těstoviny, rýže nebo kuskus. Ale k přípravě všech jídel se používá olivový olej.

olivovník

Olivové háje najdeme v Řecku nebo v Itálii. Pokud se tam rozhodne pěstitel zasadit olivový háj, trvá celou generaci, než sad začne plodit kvalitní olivy. Každý sad tak sadí otec pro své děti. Každý olivovník má spletité kořeny, které se musí razit cestu kamenným podložím a proto se do plodů oliv dostává tolik minerálních látek, které činí z oliv onen potravinový zázrak.

V Čechách pochopitelně oliv nerostou a tak se musí veškerý olivový olej dovážet. Chcete-li koupit kvalitní olivový olej, můžete to zkusit třeba u firmy Olivum. Vřele doporučujeme vyzkoušet.

You may also like...