Je očkování proti covidu nebezpečné?

Podzim sebou přináší kromě nádherně zbarveného padajícího listí také nárůst respiračních onemocnění. K obvyklým chřipkám a angínám se však v posledních letech přidal i koronavirus. Ačkoliv jeho epidemie poněkud zeslábla, s příchodem chladného a vlhkého počasí s prudce se měnícími teplotami opět vystrkuje hlavu.

 

To je také doba, kdy nás odborníci začínají nabádat k očkování. Letos mohou zájemci dostat již čtvrtou dávku. A to v některých lidech vzbuzuje nedůvěru. Nevěří vakcíně, která byla vyvinuta „tak rychle“, zvláště proto, že se jedná o zcela nový typ. Jejich strach však není příliš oprávněný.

 

injekce s vakcínou

 

V první řadě je dobré si uvědomit, že na vývoji tohoto typu očkování se pracovalo již mnoho let předtím, než přišla pandemie. Stejně tak tomu bylo s vakcínami proti různým typům koronavirů. Základ zde tedy již byl, a poté, co tento výzkum dostal prioritu a s tím také související finanční podporu, není divu, že výsledný produkt byl dodán na trh relativně rychle.

 

To však neznamená, že byla opomenuta či zkrácena jakákoliv z nutných fází testování, které měly určit, zda jsou pro lidi skutečně nezávadné a zda nemají nějaké velké nežádoucí účinky. Navíc se na poslední fázi testování přihlásilo mnohem více dobrovolníků než na kteroukoliv jinou, takže výzkumníci měli podstatně více dat o tom, jak skutečně na lidi působí. Díky tomu všemu lze tedy v podstatě zaručit, že je bezpečná stejně jako kterékoliv jiné očkování.

 

vpíchnutí očkovací látky

 

Jistě, nedůvěru vzbuzuje také nutné pravidelné a relativně časté přeočkování. Zde je však nutné si uvědomit, že se jedná o rychle mutující virus. Koneckonců v tomto není nepodobný například chřipce, a proti té se běžně očkuje každý rok. Je tedy pravděpodobné, že až se situace stabilizuje, stane se i u koronaviru obvyklým každoroční přeočkování, aby byla postižena nejnovější mutace.

 

Rozhodně tedy není pochyb o tom, že očkování funguje a je pro naprostou většinu populace bezpečné. A pamatujme, že díky němu nechráníme jen sebe, ale také lidi v našem okolí, včetně našich nejbližších. A to už za to rozhodně stojí.

You may also like...